Raganos uosis yra valstybės saugomas botaninis gamtos paveldo objektas. Medis stovi Platelių dvaro parke, Žemaitijos nacionalinio parko teritorijoje. Paprastojo uosio rūšiai priskiriamo medžio kamienas apima 730 cm, aukštis – 32 m, jam daugiau kaip 200 metų. Gamtos paminklu Raganos uosis paskelbtas 1960 m.
Medžio istorija apipinta legendomis, o pats medžio pavadinimas siejamas su pasakojimais apie žmones klaidindavusias raganas. Viena garsiausių istorijų pasakoja apie moterį, kurią einančią namo raganos paklaidino miške. Ji ilgai vaikščiojo nerasdama kelio, kol galiausiai pavargusi prisėdo prie uosio pailsėti ir užmigo. Tuomet ragana griebė moters turėtą duonos kepalą, tačiau kaip tik tą akimirką užgiedojo gaidžiai ir ragana turėjo sprukti, tad iš įsiūčio sviedė duonos kepalą į uosį, kuris gumbu pavirtęs...
Platelių dvaro parkas pradėtas formuoti XIX a. 6,2 ha teritorijoje. Parkas mišrus, jame dominuoja peizažinio parko elementai: alėjos, vingiuoti takai, netaisyklingos pievelės. Parko teritorijoje – du nedideli tvenkiniai, sudegusio dvaro pamatai. Vyrauja vietinės medžių rūšys: uosiai, klevai, liepos, skroblai, šermukšniai. Dauguma jų yra didelių matmenų. Be Raganos uosio, parke yra taip pat puikiai žinoma Platelių liepa.
2008 m. vasarą stipri audra nulaužė storiausią centrinį Raganos uosio kamieną. Po šio įvykio Raganos uosį apgenėjo ir sutvirtino garsus čekų arboristas Martinas Nemecas.
- Audiogidas (2.6 MB )